Látkové pleny na dovolenou

Látkové pleny na cesty? Prát bez pračky? Někdo si to nedovede představit. Ale ono to jde. A celkem v pohodě, když víme, jak na to a zjednodušíme si to. 

 Je léto, doba dovolených a cestování, takže se dotazy na praní látkových plen bez pračky množí.

Jde to vůbec? Jak prát látkové pleny na dovolené?

Ano – jde. Když se chce. A vůbec to nemusí být nějaká extra dřina. Dovolená s dětmi stejně nebývá obvykle dovolená v tom smyslu, jako jsme si zvykli za bezdětně, takže látkové pleny mohou být prostě jeden z bodů dovolenkové rutiny s dětmi.

 Jak na látkové pleny na cestách?

Jako  první je výběr vhodných plen s sebou. Vybíráme podle toho, zda máme či nemáme k dispozici na místě pračku.

Pokud máme na místě prázdninového ubytování k dispozici pračku, vezme plenky, na jaké jsme zvyklí normálně doma, a k tomu i prací prášek, na který jsme zvyklí. Na místě je obvykle potřeba pračku zkontrolovat, dle mých zkušeností je potřeba vymýt a vyčistit dávkovač na prací prostředek, protože to bývá trochu humáč. Preventivně pouštím první program s nějakým ručníkem na vyvářku a přidávám ½ až celou lahev octa (k dostání v podstatě v kterémkoli obchodě s potravinami v kterékoli zemi) – než tam dám vůbec naše prádlo či plenky.

Do takto připravené pračky dávám bez problémů prát naše plenky i ostatní prádlo. Cyklus praní přizpůsobuji jednak délce pobytu a druhak možnosti schnutí. Pokud potřebuji rychlejší otáčky plen (protože jich s sebou nemám kufr, ale jen tašku s dávkou tak na 1-2 dny), dávám plenky prát denně.

Při denním praní dávám máchání a rychlejší cyklus na 40, k prášku přidávám odměrku MioFreshe a každý třetí či čtvrtý den vyperu pleny na 60. Pokud peru v intervalech jako doma, používám rutinu praní jako doma.

Pokud jste u moře a je velké teplo, perte pleny nejdéle ve 48 hodinovém intervalu. Horko urychluje množení bakterií a v létě prostě musíte prací cyklus zrychlit. Pomůže i jen vymáchat pleny každý večer od zbytků moči.

 Co dělat, když nemám k dispozici na praní pračku?

Pokud pračka na místě není a budeme prát ručně, rovnou doporučuji vyřadit z plánování cestovní výbavy AIO plenky. Dejte přednost plenám AI2 nebo kapsovkám. Nejlépe se perou (a schnou!) klasické čtverce. Pokud jedete s miminkem k moři, vezměte čtverce a v tom horku přebalujte často, ideálně po každém vyčurání.

U moře můžete počuranou plenku přemáchnout rovnou v moři a nechat proschnout klidně na kočáru, máte-li s sebou. Časné přemáchnutí po přebalení zamezí rozkladu moči v látce (což v horku je fofr, jak jsem psala výše).

Večer, až bude jeden z vás ukládat miminko či děti, druhý vymáchá pleny, mýdlem zapere případné kákoše (zvažte na cesty jednorázovou separačku, i když ji jinak třeba nepoužíváte - dost zlepší práci s náloží v plence a její likvidací). Vymáchané pleny naložíme minimálně na 2 hodiny, ale klidně i přes noc, do roztoku z Miofreshe. Plenky namáčejte do malého kyblíčku, lavorku, skládacího vědra – nebo ve  videu vidíte cestovní vědro udělané z nafukovacího balonku.

Ráno pak pleny vymácháte v čisté vodě a pověsíte.

Video, jak prát látkové pleny bez pračky na dovolené - pro lepší představivost

 

Proč doporučuji na praní na cestách MioFresh? 

Mám ho osvědčený na plenky na cestách v průběhu 10 let a 4 dětí – s látkovými plenami jsme cestovali hodně. Na hory, k moři, na chalupy, pod stan, na tábory bez elektriky… Vím, že s MioFreshem budou pleny i bez pračky hygienicky čisté a nezávadné pro další použití, i když budu prát v potoce. Praxí jsem si to ověřila a vyzkoušela - zkoušela jsem brát i jen perkarbonát, ale z MioFreshem jsem opravdu měla trvale dobrý pocit při ručním praní - zabezpečí čisté plenky bez větší námahy a nutnosti hrát si na magistra Kellyho.

Denní rutina praní se nám osvědčila nejvíc – plen je totiž za den tak akorát málo, že ruční praní nezabere moc času, a pleny taky postupně dobře schnou

 Doporučuji vzít (máte-li) na to místo i gumový zvon na čištění opadů a kyblík – to je totiž vlastně taková jednoduchá DIY cestovní pračka, v které snadno vyperete i ostatní prádlo. Do zvonu dolů doma vyvrtejte pár dírek, pak v kyblíku bude fungovat jako krásný agitační pohon prádla :D

Pamatujte na to, že cokoli s PUL  nenecháváme namočené přes noc. PUL také nedrhneme a neždímeme kroucení. Při praní PUL svrchních z nich vodu jen vytřepeme.

Jak látkové plenky na dovolené sušit?

Doporučuji obstarat si sušící chobotnici ala Ikea (mám na ní pověšené plenky v tom videu o prací rutině na cestách). Na ní se plenky suší jedna radost (a později na ní na horách budete s dětmi sušit rukavice a u vody plavky – chobotnice se vás bude na cestách držet mnoho mnoho let :D ).

 Jak na noční pleny na cestách, když budete bez pračky?

To je nejtěžší otázka – záleží, jak to máte doma vyzkoušené. Je potřeba zohlednit pratelnost nočních plen (potřebují největší péči a hutné kalhotkové savé pleny se prostě ručně perou a máchají nejhůř). My jsme k moři brávali zavazovací plenky Disana, kam jsme nacpali konopné vkládačky a čtverec nebo vícevrstevné pleny a na to natahovací Disana vlňáčky a tričko s hedvábím od IoBio (to je mimochodem super i na cestování do auta – nestudí jako mokré, hedvábí chladí, rychle schne a do klimatizace je dlouhý rukáv lepší, než tílečka).

U nočního balení zohledněte možnosti následného praní. Někdy je nejsnazší na noc použít jednorázovou plenku, pokud na ni miminko nevyzazuje kontaktní alergii.

Ať se rozhodnete jakkoli, zvládnete to.

Pokud máte citlivé miminko, které se pod jednorázem opruzuje, nebo má vyrážku, nebojte se vzít látkové pleny na dovolenou. V pohodě se to s nimi dá zvládnout, aniž by vás to stálo extrémní námahu, nebo vám to kazilo dovolenou. Já jsem si večerní a ranní 10-15 minutovou plenkovou rutinu užívala večer jako chvilku pro sebe, kdy po celém dni na mě nikdo nemluvil a nikdo po mě nic nechtěl ???? . A ráno to byla zase moje meditační máchací desetiminutovka. Prostě – když to chcete, tak to jde, a dokonce to může být i moc fajn.

 

 MioFresh na látkové pleny v naší nabídce 

 

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

     

 

    

 

Blog latkovky.cz - další články