Praní látkových plen bez pračky – dovolená v látce

Je léto, doba dovolených a výletů mimo civilizaci. Na místa, kde není automatická pračka. Jsem zvyklá brát látkové plenky s sebou – je to pro nás příjemnější varianta, jednoráz používám omezeně. Často se mě ptáte i vy, jak prát pleny, když není automatická pračka?

1. Jednoduchost

Berte si s sebou plenky, které se dají dobře vymáchat.

Savé silné kalhotovky se v ruce perou velmi špatně, bez zvonu a kýblu prakticky nemáte šanci. A když není zrovna horké letní počasí, bývají i potíže se schnutím.

Já sama nejsem úplně čtvercovkový nadšenec, ale na výjezdy beru převážně bavlněné čtverce, pár vkládaček a bavlněné vícevrstevné plenky. Na noc, pokud chci látkovat, tak z tohoto složím do disana zavazovačky noční savější balení. A k tomu příslušné svrchní kalhotky.

Čtvercovky se osvědčily kvůli snadnému ručnímu praní, dobře se dají vymáchat, rychle schnou. Akorát na to musíte myslet při přebalování a se 4cema přebalovat třeba častěji, než jste zvyklí s kalhotovýma plenkama.

Nemalá výhoda této základní výbavy je i to, že snese praní na vyvářku. Po týdnu praní plínek v potoce je po příjezdu ráda vyvářkou proženu (bez PUL svrchních, samozřejmě).

2. Pomůcky

Na praní v ruce potřebujete:

  • mýdlo na praní,
  • desinfekci na namáčení – já používám Miofresh 
  • nádobu na namočení plínek
  • kolíčky a šňůru na věšení.
  • zvon na odpady – ten bych dala do závorky. Je to dobrá pomůcka na máchání v kýblu nebo lavoru, ale když balíte rodinu na týden do malého auta (každé auto je na balení malé!), zvon vyřazuji ze seznamu často jako první…

Mýdlo

Používám Jelena, Omino Bianco nebo Lanzu. Peru kromě plínek i oblečení dětem, takže využiji. Pokud máte citlivé ruce, přibalte si i gumové rukavice, ať nemáte rozežrané ruce od máchání a mýdla.

Desinfekce

Jsem spokojená s prefabrikovaným Miofreshem – funguje za každých okolností, aniž bych musela něco míchat nebo něco nějak řešit. Za 2 roky plenkování jednoho dítěte většinou vypotřebuji na víkendy a cestování 1 – 1,5 balení, což je pro mě snesitelné.  Pleny jsou po něm krásně čisté – děti byly vždy v pohodě, bez kožních reakcí. Takže beru, co máme vyzkoušené.

Alternativně se dá použít vlastní směs – namíchaný perkarbonát sodný s TAED, případně i sodou na praní. Ráda se ale na cestách spolehnu na to, že věci fungují - tak proto prostě Miofresh.

Dal by se asi použít i sanytol, ale nemám ho odzkoušený v terénu a nebudu to ani pokoušet, protože kůže mého akutálního plenkáče na sanytol nereagovala dobře (takže ho používám jenom doma a jenom do pračky do máchání před hlavním praním – nikdy ne do závěrečného máchání.). Navíc sanytol je toxický pro vodní organismy, pokud jsem v přírodě a peru v potoce, jako na táboře, miofresh mi přijde i jako ekologická varianta.

Nádoba na namáčení plínek

Můžete vzít plastový kyblík, lavor, cestovní vědro, použít kyblík na koupání. Dá se použít i umyvadlo se špuntem.

Kýbl kvůli místu v autě se taky občas nedostává na seznam balení – na druhou stranu, na spoustě míst k dispozici nějaký je.

Teď aktuálně mám skládací cestovní vědro s uchem na zavěšení (skvělá vychytávka - je to lehké a skladné, jako na obrázku)

Aby se mi to všechno vešlo dobře do auta, tak nádobu vozím skládací. Alternativně se dá vyrobit i z dětského nafukovacího balonku.

Věšení

Podle situace s sebou vozím buď šnůru a kolíčky (když jedu třeba na tábor) nebo osvědčenou ikea chobotničku, kterou pověsím kdekoli – ať už uvnitř nebo venku.

 

Zvon

Ten má smysl někde na chatě, kde býváte delší dobu. Někdo si ho proděraví, někdo ho používá na máchání v kýblu jen tak. Proděravění doporučuji - pere se s tím potom opravdu velmi dobře ve vědru jakékoli prádlo. Zvon by měl napodobit efektivní praní, jako vidíte třeba tu, na mém nálezu na jedné krkonošské chaloupce.

 

3. Tipy a triky

Hlavně na praní PULu – nic s PULem nenamáčejte, prosím. Nesušte na topení ani blízko kamen. PUL nikdy nekruťe při ždímání!!! Nezalévejte nic s PULem vřelou vodou! Nevyvářejte PUL v hrnci na kamnech! Atakdále…

A i když nepoužíváte třeba normálně separačky, tak při praní v ruce separačky dost pomůžou při následné likvidaci stolice z plenky :-)

Osvědčilo se mi prát denně, každý večer – těch plenek je pár, takže to máte za chvilku hotové. Navíc denní koloběh zaručuje i rychlejší schnutí na omezeném sušícím prostoru  – třeba. Ráno pak plenky jen vymáchám a pověsím.

 

4. Postup

  1. pokud je to možné, tak použitou plenu hned přemáchnu, případně namydlím mýdlem a odložím do kýble
  2. večer ještě jednou pleny pořádně vymáchám, skvrny zpracuji mýdlem
  3. rozpustím ve vědru ve vodě (ideálně teplé – ale když není, tak není) dávku miofreshe
  4. naložím do roztoku plenu a nechám přes noc
  5. ráno pleny z roztoku ještě důkladně vymáchám v čisté vodě
  6. vyždímám
  7. pověsím

Nebojte se vzít si látkové plenky na dovolenou bez pračky, není to problém, pokud je chcete / potřebujete používat.

A po návratu domů nezapomeňte všechny plenky nechat projet klasickým dlouhým šedesátkovým cyklem!

Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách. 

 Pomohla jsem vám svojí prací? Můžete mě podpořit na Herhore. Moc děkuji. Markéta