Látkové pleny od narození

Má smysl používat látkové plenky hned od narození, nebo je lepší počkat, než miminko trochu povyroste a používat látkové plenky až později?

Na novorozence potřebujeme obvykle menší plenky, menší svrchní kalhotky, protože jednovelikostní látkové pleny vytváří příliš velký "balík" a jsou zbytečně objemné na 3,5 kilovém novoškovi. Vypadá to tedy jako zbytečná investice navíc. 

Je tedy lepší počkat, než miminko povyroste a trošku se jeho jemná pokožka obalí tukem a miminko povyroste? A nebo je naopak lepší používat látkové pleny hned od narození

My na Látkovkách si naopak myslíme, že látkové pleny jsou po narození nejdůležitější. Proč? 

Podle kožních lékařů je kožní bariéra plnohodnotně funkční cca od 2 let věku. Tloušťka celé kůže dospělého je 2,1 mm, zatímco u novorozence je tato hodnota 1,2 mm. Kůže novorozence a miminka je tedy zvýšeně propustná, snadněji ztrácí vodu a je méně odolná vůči zevním bakteriálním a virovým patogenům.

Novorozenecká pokožka je tedy po porodu bez svojí ochranné funkce, bez kožní bariéry a je tím pádem velmi prostupná i pro všechny chemické látky, s kterými přijde pokožka do kontaktu.

Látkové pleny jsou pro novorozence logickou první volbou. Nemůžeme (teda, můžeme - ale nechceme) totiž zavřít oči před tím, co o jednorázových plenách víme. 

Už v roce 2005 to byly pro nás právě nalezené chemikálie, jako tributylcín a rakovinotvorné dioxiny, v jednorázových plenách jako důvod číslo jedna pro volbu látkových plen pro naše očekávané první mimikno (ačkoli tehdy jsme netušili, že existují moderní látkové pleny a odvážně jsme nakoupili šedesát klasických čtverců a igelitové svrchních kalhotky - občas mi z toho běhá mráz po zádech a smekám před vlastní odvahou :D ).

K látkovým plenkám mě tak v roce 2005 nasměroval článek v Sedmé generaci, kde jsem se dočetla o studie WEN z roku 2000, která našla v jednorázových plenách stopové množství látek škodlivých pro lidské zdraví. Ačkoli v jedné plence toto množství nestojí v podstatě za řeč a není takto jednorázově pro člověka škodlivé, jde o to, že pokožka, a tedy miminko, je vystaveno působení těchto chemických látek nepřetržitě po celé první dva roky svého života a může docházet ke kumuluaci škodlivých látek v těle. Jednorázové pleny tak zvyšují zátěž prostředí pro miminko

V roce 2020 byla provedena dosud největší nezávislá studie obsahu chemických látek v jednorázových plenách. Studie byla financována francouzskou vládou a nedopadla pro jednorázové pleny dobře. Nebyla jediná plenka, která by v testech prošla jako čistá. Látka, která byla nalezena ve všech jednorázových plenách, byl gylfosát. Ten známe u nás pod názvem Roundup. Hubič plevele, který je zemědělci používán od sedmdesátých let minulého století. O jeho bezpečnosti se stále vedou diskuse s nejasným výsledkem. Můžeme čekat na výsledek, nebo se pustit do vlastní akce

Když víme, že i po 15 letech, co se věnuji tématu přebalování, jsou stále pochybnosti o tom, zda jsou jednorázové pleny pro miminko bezpečné, je zrovna přechod na látkové pleny snadným způsobem, jak toto riziko pro svoje děťátko vyloučit. Ano, znamená to jít trochu proti hlavnímu proudu, kdy náš mozek všudypřítomná reklama konejší, že jednorázové pleny jsou ok a norma. Ale děti náš pohled změní v mnohém, a pohled na bezpečnost jednorázových hygienických pomůcek může být jen začátek. Naše dítě, naše zodpovědnost. 

U látkových plen můžeme mít chemické látky trochu pod kontrolou - volíme si sami prací prostředek a dáváme pozor na to, aby se z vláken řádně vymáchal. Další volbou, kterou snadno ovlivníme, je i dětská kosmetika a vůbec péče o novorozeneckou pokožku, která nemá dosud vytvořenou ochranou bariéru a je navíc i velmi tenká.

Rozhodně tak doporučujeme používat látkové pleny od narození, čistě z důvodu chybějící kožní bariéry a tenké pokožky novorozence, která je tak velmi prostupná pro všechny látky z okolí. Pokud chcete používat jednorázové plenky, pak spíš ve starším batolecím věku, kdy je kožní bariéra děťátka už vyvinutá. 

Kolik budete pro novorozence potřebovat látkových plen a jak často se novorozenec přebaluje se dozvíte v článku Kolik potřebuji látkových plen? 

 

 

Tip Látkovky.cz na novorozeneckou sadu s nejlepším poměrem cena x výkon: POP-IN NEWBORN SET - novorozenecké kalhotky a vkládačky

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Pokud vám moje práce pomáhá, můžete mě pozvat na kafe a podpořit moji práci.

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

  

 

   

 

Blog latkovky.cz - další články

Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách. 

 Pomohla jsem vám svojí prací? Můžete mě podpořit na Herhore. Moc děkuji. Markéta