Aby došel balíček do vánoc, je potřeba objednat a zaplatit do 19. 12.

CPU - náklady na použití

O tom, jestli jsou výhodnější látkové plenky nebo ty jednorázové se vedou na internetech i v rodinách nekonečné diskuse. Pojďme se na to podívat jinak - přes náklady na použití. Nedávno jsem se při studiu něčeho úplně jiného potkala s konceptem Cost per use – náklady na použití. Je to zajímavý pohled na finanční hospodaření jedince a domácnosti, který nám může přinést značné úspory v rozpočtu, pokud se ho budeme držet.

Náklady za použití vychází z myšlenky, že hodnota položky přímo souvisí s tím, kolik užitku z ní získáte. A také, že čím víc položku využijete, tím se dá očekávat, že bude stát jednorázově více.

Je snadné utrácet peníze za věci, které nám na oplátku nepřinesou patřičnou hodnotu. Pokud máme peněz tak akorát nebo i méně, než akorát, je dobré, abychom se o výdajích rozhodovali racionálně. Nejen na základně toho, zda jde o potřebu nebo chtění. Ale i na základě toho, jak velký užitek nám daná věc přinese. K tomu slouží právě výpočet nákladů na použití.

Vzorec na výpočet je úplně jednoduchý. Představte si, že si koupíte ponožky za 365 Kč. A ty ponožky nosíte každý den. Náklady na použití tak budou 1 Kč. Pokud takové ponožky budete nosit dva roky, tak CPU bude 50 haléřů. Je jasný způsob výpočtu?

 CPU = pořizovací cena věci / počet použití dané věci

Když to vztáhneme na plenky, můžeme porovnávat jejich cenu s jednorázovými.

Buď můžeme porovnávat jen plenka vs plenka, nebo to můžeme vzít ze široka a porovnávat i náklady na pořízení (tj. u jednorázových plenek náklady cesty do obchodu, u auta rozpočítání benzínu a amortizace, a nebo při objednávání náklady poštovného a případné cesty autem na poštu, a pak s odpadky. A u látkovky to bude hodně složité počítání, protože musíme rozpočítat náklady ročního praní na roční používání jedné plenky – pole otevřené pro kohokoli, ráda to sem doplním!)

Prozatím si vezmeme náklady na použití u kalhotkové jednovelikostní plenky vše v jednom, ať nemusíme propočítávat složitě i svrchní kalhotky:

Používání počítáme 2 roky, to je 730 dnů, vezmeme delší periodu praní, 1x za tři dny. Čili tuto plenku použijeme zhruba 243x (730:3). Jaká je její CPU?

CPU = 599 / 243 = 2,46 Kč

CPU látkové pleny vše-v-jednom je tedy 2,50 Kč. 

U jednorázové pleny je to snazší, i když počítáme jinou cenu plenek pro novorozence (třeba Lidl Lupilu plenka 3 Kč/ks) a jinou cenu pro batole (Lupilu 5 Kč/ks). CPU je u jednorázové pleny vždy cena jedné plenky. 

I na novorozence hovoří CPU ve prospěch látkových plen. U batolat je ten rozdíl ještě propastnější a látkové pleny z dlouhodobého hlediska pro rozpočet výhodnější z hlediska nákladů na použití.

Pokud bych si vzala čtvercovou plenu, dostanu se na CPU snů.

Funkční příklad třeba: vkládačka Majab za 65 Kč + čtvercová plenka 70x70 staré časy za 56 Kč >> 121 Kč

Za dva roky používání to vypadá takto:

CPU = 121 / 243 = 50 haléřů

Pokud tedy skutečně potřebujete ušetřit za plenky (nebo za cokoli jiného, prostě potřebujete mít svoje výdaje pod kontrolou) a rozhodujete se o plenách pro svoje dítě, zkuste si spočítat CPU.

Často se ženy ptají, jak mají ekonomickou výhodnost látkových plen vysvětlit partnerům – tady je jedna z možností. CPU – náklady na použití.

Protože koupit něco za 3 koruny se může zdát jako levné, ale pokud je to na jedno použití, je to ve skutečnosti vlastně drahé, pokud se na to podíváme optikou dlouhodobých finančních toků.

Jaké plenky zvolit, když jde hlavně o peníze?

Pokud jsou peníze na prvním místě, doporučuji se podívat na výbavičku i optikou CPU a zároveň vybírat kombinaci plenkové výbavičky tak, aby se sestávala z trvanlivých materiálů a kvalitních značek. Takže kombinace čtvercových plen, vkládaček, pár kalhotových plenek na noc, ale s froté, bez úpletu (ten má tendenci se víc opotřebovávat) a budete si moci dovolit i nějakou tu AIO plenku na přebalování venku, nebo u doktorky. A k tomu samozřejmě minimálně troje kvalitní svrchní PUL kalhotky. A i když bude cena za všechno vypadat jednorázově vysoká, je potřeba se na tok peněz dívat v delší časové perspektivě, než jen okamžikem, kdy otevřu peněženku a zaplatím. Nakupování totiž není jen o ceně, ale o přemýšlení o tom, kolikrát tu věc použijeme a jaký tak bude náš užitek.