10 důvodů, proč používat látkové pleny

Proč používáš látkové pleny? Proč nepoužiješ pohodlnější jednorázové? Ty se s tím pereš, jo? Hm.

To jsou otázky, kterým jako látkující rodiče čelíme v podstatě všude.

Můžete vysvětlit. Ale pamatujte, že svoje rozhodnutí o tom, jak budete pečovat o svoje děťátko, nemusíte před lidmi obhajovat. Pokud víte, proč to děláte, nenechte se rozkolísat. Zejména maminky a tychyně jsou mistři, jak zanést do našich duší pochybnosti: A může se v tom hýbat? A není mu v tom horko? A to máš s tím hodně práce, měla bys lepší tu plínu jenom vyhodit. A další a další toxické věty, byť možná i dobře myšlené.

Tady je 10 důvodů, proč považujeme látkové pleny za vhodnější pro naše děťátka, které můžete v diskusi použít:

1. Udržitelnost

Látkové pleny jsou z hlediska svého složení i výrobního a životního cyklu mnohem šetrnější k životnímu prostředí, než jednorázové pleny. Jednorázové pleny se podílí na znečištění životního prostředí a rozkládat se budou i několik set let. Ve všech studiích, kde jednorázové pleny vycházely ekologičtěji, než látkové, nebyl vzatý do úvahy celý životní cyklus pleny. Je to jako porovnávat papírový kapesník a látkový kapesník. Nebo jako porovnávat ekologičnost porcelánového talíře a plastového talíře

2. Finanční úspora

I když jsou náklady na prvotní pořízení látkových plen vyšší, v dlouhodobém horizontu se náklady s jednorázovými plenami srovnají právě proto, že se dají používat opakovaně. A často i pro více, než jedno dítě. Pokud zvolíte jednoduchou látkovou výbavu okolo 6 tisíc, náklady ve srovnání s jednorázovými plenami budete mít zpět za první půl rok života miminka. Ano, za první půl rok do popelnice vyhodíte okolo 6-9 tisíc korun, pokud používáte jednorázové plenky.

3. Zdravotní hledisko

Látkové pleny jsou považovány za vhodnější pro dítě i ze zdravotního hlediska. Látkové pleny jsou často vyrobeny z přírodních a certifikovaných materiálů, což znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí vyrážky a podráždění kůže, které jsou častější u jednorázových plen. Jednorázové pleny obsahují chemické látky, které nejsou deklarované ve složení na obalu a jsou potenciálně zdraví škodlivé pro lidské zdraví (viz například francouzská vládní studie ANSES, 2020). Navíc – novorozenec nemá vytvořenou kožní bariéru a kůže je o polovinu tenší, než u dospělého, tudíž velmi prostupná pro všechny chemické látky, s kterými přichází pokožka do styku.

4. Funkčnost 

Moderní látkové plenky jsou nyní k dispozici v mnoha různých tvarech, velikostech a střizích, takže je snadnější najít správnou velikost pro vaše dítě. Navíc, když je plenka správně nasazená, nemusíte se u látkové pleny obávat „prostřelení mezi lopatky“, jako znáte od papírových plen. Na výběr máte dnes mnoho různých systému látkových plen, takže si můžete vybrat to, co je pohodlné právě pro vaši domácnost

5. Lepší pro trénink na nočník

Děti, které používají látkové pleny, mohou být snáze převedeny na nočník, protože jsou většinou vědomější svého těla a vědí, kdy potřebují jít na toaletu. Toto platí ale jen v případě, že rodič dítě přebaluje podle jeho potřeby a ne podle hodinek. Ani látkové pleny nejsou z hlediska odplenkování totiž samospasitelné - pozor na to. 

6. Větší komfort pro dítě

Látkové pleny jsou mnohem měkčí a příjemnější na dotek než jednorázové pleny, takže dítě se bude cítit pohodlněji. Navíc látkové pleny přirozeně vedou rodiče k tomu, aby svoje děťátko častěji přebalovali, takže děťátko je kratší čas v kontaktu s rozkládající se močí. Díky tomu se u látkových plen málokdy vyskytují opruzeniny a potřeba léčit podrážděnou pokožku. Díky kombinaci materiálů dokonce mohou mít látkové pleny i vyšší savost a výdrž v noci, než jednorázové pleny. A sucho v plence zajistíte snadno pomocí stay-dry separační vrstvy pratelné nebo viskozové

7. Stylový vzhled

Moderní látkové pleny jsou k dispozici v různých barvách a vzorech, takže můžete vybrat takové, které se budou hodit k oblečení vašeho dítěte a budou vypadat stylově. Ze vzorů si můžete vybudovat úplnou kolekci a malou sběratelskou závislost :-)

8. Méně odpadu

Použitím látkových plen můžete snížit množství odpadu, které vytváříte, což je přínosné pro životní prostředí. Pokud pečlivě vyberete i prací prášek tak, aby byl šetrný pro životní prostředí a odbouratelný v čističce odpadních vod, děláte pro budoucnost svého děťátka úplné maximum.

9. Mnohem menší riziko alergií

U látkových plen je mnohem nižší pravděpodobnost, že by miminku způsobily alergickou reakci, ve srovnání s papírovými plenkami. Papírové pleny mohou obsahovat chemikálie a materiály, na které některé děti mohou být alergické či si alergickou reakci vyvinout. Ze studií stojí za zmínku asthma-like syndrom u myší při vystavení jednorázové pleně – australská studie Anderson Laboratories z roku 1999.

10. Lokální výroba

Látkové pleny jsou často vyrobeny v místních podnicích a podporují tak místní ekonomiku. I proto vám na Látkovky.cz označujeme plenky vyrobené u nás, v České republice, štítkem Český výrobek. Česká republika má spoustu kvalitních značek plen, které mají velký úspěch i v zahraničí. Máme štěstí, že máme z čeho vybírat.

 

Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách. 

 Pomohla jsem vám svojí prací? Můžete mě podpořit na Herhore. Moc děkuji. Markéta

 

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Pokud vám moje práce pomáhá, můžete mě pozvat na kafe a podpořit moji práci.

 

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

  

 

   

 

Blog latkovky.cz - další články