Chci to zkusit! Aneb jak začít s látkováním?

 

Rozhodli jste se, že byste to rádi zkusili. Že látkování je možná ta pravá cesta pro Vás a Vaše dítě. Ale nevíte jak začít? Nabídka je příliš široká a nevíte z čeho vybírat?

Nebojte, nejste v tom sami. I já pár let zpátky, když jsem začínala, jsem z toho byla trochu rozpačitá. Nebo trochu víc. Kolik čeho potřebuju, na co je tohle a na to támhleto? Nicméně jakmile se dostanete přes základ, pochopíte, že je to stále to samé dokola. Všichni výrobci opakují stále to samé, jen sem tam přijdou s nějakou novou vychytávkou.

Co chceme od plenky? Aby byla dostatečně savá a aby uchránila svrchní oblečení dítěte, tj. aby byla nepromokavá.

Obecně máme v látkování DVĚ možnosti:

  • savou a nepromokavou vrstvu oblékáme zvlášť
  • savou a nepromovakou vrstvu oblékáme v jednom kusu, tzv. plenkové systémy

Níže v bodech rozepíšu v krátkosti jaké jsou obecně možnosti.

1) Savá a nepromokavá vrstva zvlášť

(potřebujete zhruba 5-8 svrchních kalhotek a cca 15-20 ks savých plenek):

  • svrchní kalhotky

- zajišťují, že plena nepromokne

- různé materiály: nejčastěji PUL (polyurethan), dále vlna (merino) či flís (100 % polyester)

- různé střihy: klasický na zapínání vpředu (na suchý zip / patentky), se zapínáním na bocích, natahovací 

- při jednotlivých přebaleních měníte pouze savou vrstvu, svrchní kalhotky berete čisté pouze při znečištění od stolice nebo když začnou být cítit

Veškerou nabídku svrchních kalhotek naleznete na našem e-shopu pod TÍMTO ODKAZEM

  •  savá vrstva

- čtvercová plena - klasika našich maminek a babiček, která ale i v dnešní době má své moderní pojetí. Nejlevnější varianta

- vícevrstvá plena (prefold) - vylepšená čtvercová plena s lepšími savými vlastnostmi

- tvarovaná plena (preflat) - objev posledních pár let. Naprosto štíhlá skvělá plenka, objemově podobná jednorázovce. Je však nutné ji sepnout snapi sponkou (více info o snapi sponce níže)

- vkládací plena - i vkládací plenu lze použít jako samostatnou savou vrstvu (například u malinkých dětí) či jako element pro doplnění jakékoliv jiné plenky

- kalhotková plena - doporučuji zejména pro použití na noc. Jsou extrémně savé, ale savost je vykoupena objemem (dělají větší zadeček)

Veškerou nabídku savých vrstev naleznete na našem e-shopu pod TÍMTO ODKAZEM

2) Vše v jednom kusu - plenkové systémy

(potřebujete zhruba 15-20 ks):

(teď se prosím neděste, bude to o zkratkách z angličtiny, ale nejedná se o nic složitého)

- AIO - z anglického all-in-one. Plenka vše v jednom, savá a nepromokavá část k sobě na pevno přišitá, nejdou jedna od druhé oddělit. Nejjednodušší, ale zároveň nejnákladnější varianta

- Kapsová plena - plenka s kapsou, do které si můžete zvolit jakoukoliv savou část - vkládačku, čtverec, vícevrstvou plenu. Některé jsou prodávané s výplní a jiné bez

- SIO / AI2 - z anglického snap-in-one neboli all-in-two. Nejkomplexnější kategorie, kdy každý výrobce může tento systém pojmout trochu jinak. Existuje jich opravdu velké množství, vždy doporučuju číst popisek daného produktu pro lepší orientaci. Obecně jde o to, že plena se skládá ze dvou kusů, tj. svrchní a savé části, které k sobě pasují například patentkem. Drtivá většina systémů různých značek jsou však kompatilní se značkami jiných systémů!

Veškerou nabídku plenkových systémů naleznete na našem e-shopu pod TÍMTO ODKAZEM

3) Doplňky

V doplňcích bych ráda zmínila především separační vrstvu (neboli separační plenu). Ta slouží především k tomu, aby Vám usnadnila práci při manipulaci s výkaly (jednorázovou můžete vyhodit, doporučuji především u novorozených a plně kojených dětí, které mají vaječinu - řídkou stolici). Dále je skvělá v tom, že separuje vlhkost a díky tomu je zadeček miminka v suchu stejně tak, jako slibují výrobci produktů jednorázových. Separační plenky jsou buď jednorázové (bambusové, viskózové, celulózové) nebo znovu použitelné - pratelné (flísové). Záleží na Vás, které variantě dáte přednost a jestli vůbec. Některé maminky pro své děti separační plenky nevyužívají vůbec.

Dalším důležitým doplňkem je snapi sponka, kterou vyžijete především budete-li používat např. vícevrstvé či čtvercové pleny na různé sklady, kalhotkové plenky na snapi sponku nebo tvarované pleny (tzv. "preflaty"). Slouží k fixaci plenky a nahrazuje dříve používaný zavírací špendlík.

A jak tedy začít?

Pro začátek Vám doporučuji začít postupně, kupte si co Vám padne do oka, pár kousků a uvidíte. Vyzkoušejte, který materiál nebo provedení se Vám líbí a Vašemu dítěti padne

Na plné látkování doporučuji mít k dispozici alespoň 15-20 denních přebalení a 5 přebalení na noc za předpokladu, že budete prát pleny jednou za 2-3 dny.

Jednotlivé varianty mezi sebou můžete snadno kombinovat (není nutné jít například JEN cestou AIO nebo JEN čtverců).

Pleny se perou jednou za 2-3 dny!

Pokud byste měli zájem o podrobnější informace, můžete si se mnou domluvit on-line či osobní konzultaci ZDARMA, na které s Vámi ráda proberu veškeré možnosti.

Těším se, že Vás brzy přivítáme do našeho látkovacího týmu!

Vaše Jana z Látkovek