Ekzém - jaké pleny vybrat

Miminko s ekzémem je vždycky náročnější na péči - už jenom proto, že jako rodiče řešíme jak akutní situaci, tak i a zároveň musíme myslet na vznik, příčiny a celkovou snahu o snížení dráždivých podnětů, které ke vzniku ekzému vedou. To zahrnuje jak stravu, tak kosmetiku, tak používanou drogerii, tak i výběr plenek.

Přebalování u miminka s ekzémem může být problematické, protože tato kožní choroba se projevuje zarudlou, suchou, drsnou a svědivou pokožkou. Při přebalování se může tato citlivá pokožka jen samotnou manipulací ještě více podráždit.  Při přebalování se miminko může cítit nepohodlně a projevovat nespokojenost. Je proto důležité používat jemné matariály a celkově šetrně se dotýkat pokožky.

Tipy na přebalování ekzematického miminka:

  •  Zadeček po stolici umýváme vždy pod tekoucí vlažnou vodou, nikdy neotíráme pokožku vlhčenými ubrousky, a to ani domácí výroby. Tekoucí voda a jemná rodičovská ruka je pro citlivou pokožku to nejšetrnější. Pozor na teplotu vody - příliš teplá voda obvykle stav ekzematické pokožky zhoršuje.
  • Pro dobré a jemné očištění pokožky pod tekoucí vodou použijeme olivové mýdlo, které pomůže odstranit zbytky stolice a zároveň nevysuší pokožku.

  • Po omytí vodou a olivovým mýdlem ještě mokrý zadeček promažeme jemně čistým mandlovým olejem.

  • Necháme miminko chvilku prokopat a větrat, pokud nevyjadřuje nespokojenost pláčem. Dbáme na to, aby miminku nebyla zima (v chladných prostorách si doma můžete pomoci infražárovkou do lampičky  nasměrovanou na zadeček - tzv. žárovka pro plazy :-) Taky jsme ji doma používali :-D ). Skvělé jsou návleky na nožky, které přidrží ponožky a sníží holou plochu pokožky. Návleky na nožky si můžete samo-domo vyrobit i ustřižením špičky vašich froté ponožek!

  • Před nasazením čisté pleny zadeček jemně osušíme, pokud ještě není suchý - klasickou mušelínovou čtvercovou plenou jemně oťupkáme pokožku v pleknové oblasti. Nikdy pokožku neotíráme u miminka s ekzémem tahem - vždycky ťupkáním, aby nedocházelo k mikroodřeninkám na pokožce. Ty se totiž následně snadno infikují a působí potíže. 

  • Podle stavu pokožky ji buď promastíme (pokožka je suchá, se šupinkami, nemokvavá), nebo použijeme mastičku se zinkem k vysušení (pokožka má mokvavá ložiska, která je potřeba vysušit, zarudlé "lesklé" plochy).  

  • Pokud jsme pokožku mazali, vždy použijeme separační plenu do látkových plen. Pro ekzematické děti doporučuji separační pleny se stay-dry efektem, aby jejich zadeček byli po počurání do přebalení v pocitu sucha. Pokud chcete jednorázové, sáhněte po osvědčené klasice, viskozových popolini separačních plenách.

  • Nebojte se přebalovat děťátko opravdu často - klidně po každém vyčurání. Zjednodušte si přebalovací rutinu. Přebalujte v místě, kde zrovna s miminkem jste - stačí deka na zem. Nemusíte ho nosit vždy na přebalovací pult nebo do koupelny. Časté přebalování vede ke zlepšení stavu pokožky v plenkové oblasti. 

  • Můžete se podívat na oblečení pro snazší přebalování a inspirovat se u oblečení pro bezplenkovou komunikační metodu - protože to je vytvořené přesně na snadné a rychlé sundání plenky.

 
Pro dítě s atopickým ekzémem jsou nejvhodnější pleny, které jsou hypoalergenní, nedráždivé, a zároveň mají dobrou absorpční schopnost, aby pokožka byla v suchu.

Úplně nejlepší je, když je miminko s ekzémem co nejvíce v čisté plence - tedy, když ho přebalujeme podle jeho potřeb a nenecháváme ho v počurané plence. Mokrá plena je totiž agresivnější vůči citlivé pokožce a znesnadňuje její hojení.

Látkové pleny jsou hypoalergenní a mohou být velmi dobrou volbou pro dítě s atopickým ekzémem. I Látkové pleny neobsahují žádné parfemce ani chemické látky, které jsou mimo kontrolu rodiče. Prací prášek - ona potřebná chemie k udržení čistých plen -  je plně v kontrole rodiče. U papírových plen chemické látky, které mohou prostupovat dětskou pokožkou, pod kontrolou nemáme.  A vzhledem k tomu, že miminko s ekzémem přebalujeme velmi často, dávají látkové pleny smysl i ekonomicky.

Jak látkové pleny pro ekzematika vybírat?  

 

  • Protože miminko s ekzémem chceme přebalovat hodně často, nepotřebujeme na den velkou savost, ale potřebujeme hodně plínek. A potřebujeme, aby rychle schnuly. Vhodné jsou tak třeba tyto pleny:

    klasické
    mušelínové
    čtverce 
     - jsou levné
    - naprosto nejrychleji ze všech plen schnou 
    - nepotřebují sušičku, bleskově schnou
    i na sušáku na vzduchu

    - musí se skládat před použitím 
    - jedna plena je opravdu na jedno vyčurání, 
    takže je potřeba skutečně dbát na přebalování
    - složit plenku může pro někoho být jako složit origami jeřába 
    vícevrstevné
    pleny 
    - pořád ještě levné, takže není problém
    jich koupit hodně
    - můžou se sušit jak na vzduchu, 
    tak i bez problémů v sušičce

    - potřeba naučit se pleny trochu skládat
    - nutné vychytat sklad v případě stolice
    - delší schnutí oproti klasickým čtvercům
    vkládačky,
    SIO jádra 

    - tenké štíhlé balení
    - po vepnutí můžete s plenou zacházet jako
    by byla vše v jednom
    - oproti kalhotkovým plenám
    vkládačky pořád rychleji schnou
    - svrchní kalhotky se dají opakovaně
    použít pro vepnutí vkládacího jádra 

    - SIO systém už je sofistikovanější,
    což se projeví i na ceně
    - u některých SIO je potřeba doplnit vrstvu sucha 
    (některé mají integrovanou fleesovou část, která
    suchý zadeček zajistí)
    -  schnutí může být různé, záleží na tom, kolik vrstev
    vkládací  plena má a z jakého je materiálu 
    (čím savější plena, tím déle schne - obecná pomůcka)
    AIO Pocket 
    neboli Kapsovky
    - ideální na vycházky a na noc
    - doporučuji systém kapsovek se stay-dry
    povrchem.

    - nejosvědčenější z hlediska sucha díky
    suede povrchu jsou
    Bumgenius Original (kapsovka)
    případně Freetime (AIO)
    - když je používáte jako doplněk 
    na ven a na noc, není investice 
    nijak dramatická
    - nejsou vhodné na celou výbavu kvůli 
    ceně (a nevyplatí se - jak přebalujeme
    často, nepotřebujeme extra savost, ale potřebujeme
    hodně plenek)
    - na noc je potřeba dokoupit savé vkládací vrstvy, 
    doporučuji např. Smartbottoms Flat,
    případně Overnight insert
    nebo konopné vkládačky 

     
  • K plenkám potřebujeme i přiměřené množství svrchních kalhotek - pro novorozence volte opravdu menší velikost, jednovelikostní svrchní kalhotky (označené obvykle OS, jako one size) sedí od cca 5-6 kg váhy miminka. Chceme, aby se miminko cítilo dobře, a padnoucí plena k tomu patří. Za přiměřené množství považujeme  4-5 ks. Individuálně to samozřejmě může být i více - zejména, pokud má děťátko velmi častou stolici. 

    Svrchní kalhotky po přebalení vždy necháme provětrat a na další přebalení použijeme čisté. Vnitřní část svrchních kalhotek můžeme otřít ubrouskem namořeným ve vodě a kalhotky necháme uschnout přehozené přes přebalovací pult nebo na sušáku. 


  • Lem svrchních kalhotek u ekzematiků po zkušenostech doporučuji s gumičkou, místo fleesu. Důvod je častá náchylnost flísu k usazování čpavku, kdy prací rutina neodpustí vůbec nic a citlivá kůže ekzematika nám vrátí bumerang velmi rychle ve formě podráždění. Výsledkem jsou popáleniny od čpavku ve formě rudých šlhanců na stehnýnkách přesně tam, kde je flísový lem. 

    Nezapomeňte svrchní kalhotky prát pravidelně s plenkami a na 60 stupňů v sypkém pracím prášku! 

  • Vybíráme jemné látky - vyhneme se klasickému bavlněnému froté, jako u ručníků, protože to bývá k citlivé ekzematické pokožce příliš hrubé. Doporučuji bambus, konopný jersey nebo bavlněný kepr. Pokud vyberete mikrofroté, nikdy ho nedávejte přímo na pokožku miminka, a vždy dovnitř, do kapsové plenky, nebo alespon na mikrofroté dejte separačku. Mikrofroté může způsobovat mikroodřeniny pokožky svojí strukturou (takové to, jak se vám o to zachytávají prsty, tak to je ono...). 

Je důležité mít na paměti, že každé dítě může mít jiné potřeby, takže je dobré vyzkoušet různé typy plen a sledovat, jak na ně pokožka vašeho dítěte reaguje. A nezapomeňte - udržujte zadeček ekzematického děťátka v suchu a čistotě!

Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách.  

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Pokud vám moje práce pomáhá, můžete mě pozvat na kafe a podpořit moji práci.

 

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

Čištění pračky 

.

Kolik stojí vyprání pračky s plenkami? .  

 

Blog latkovky.cz - další články