Čištění pračky

Je čištění pračky důležité? No jasně!  A proto mu zasvětíme každý první den v měsíci, aby se nám to stalo rutinou, na kterou nemusíme příliš myslet.

Pračka se nám odmění jednak delší životností a druhak opravdu čistým prádlem. A pokud perete látkové plenky, měli byste na čistotu pračky dbát obzvlášť a udržovat ji čistou a funkční. 

Proč čistit pračku

Stejně, jako čistíte dřez či myčku od mastnoty, potřebuje to i vaše pračka. Pračka se sice při máchání vypláchne čistou vodou, ale i tak zůstávají v záhybech kolem bubnu, často i v dávkovači, zbytky pracích prostředků, občas zbytky z kapes. V závislosti na vaší vodě se usazují v bubnu a na topném tělese pračky i minerální usazeniny. Topné čerpadlo obalené vodním kamením bude topit méně a vy nedosáhnete na tu potřebnou šedesátku při praní plen (a obvykle tak pračka i spotřebuje víc energie, jak se topné těleso snaží...). 

Jak čistit pravidelně pračku

  1.  Zapni cyklus na 90°C (nebo program na čištění pračky, nebo tu nejvyšší teplotu, co tvoje pračka umí). 

  2. Přidej 1/2 lahve octa místo pracího prášku nebo 200 g kyseliny citronové (kyseliny rozpouští minerální usazeniny na bubnu i topném tělese i v trubkách) - u octa si ujasněte, jestli ho chcete do pračky používat. U některých výrobců praček to může znamenat ztrátu záruky - přečti si svůj návod k pračce, pokud to chceš řešit, prosím! Já osobně mám s octem vynikající dlouholeté zkušenosti, doporučený ocet i na myčku i na pračku od našeho lokálního opraváře spotřebičů, a ocet střídám s kyselinou citronovou (náhodně, bez systému - co je po ruce). Pokud máte pochybnosti, použijte kyselinu citronovou. K dostání v potravinách, obvykle u pečících potřeb. Markéta, Látkovky.cz

  3. Po doběhnutí cyklu vyčisti nádržku na prášek. Obvykle jde vyjmout. Nepoužívej žádný čistící písek, použij to, čím obvykle čistíš koupelnu. U nádržky je super mít starší zubní kartáček, protože tím se dostaneme i do nepřístupnějších částí. Očisti i vnitřek, kam se nádržka na prací prášek zasouvá. Pokud pračku čistíš poprvé a na nádržce jsou patrné kamenité usazeniny nebo snad i plíseň, doporčujeme namočit nádržku do kyblíku s teplou vodou a octem či kyselinou citronovou. To by mělo uvolnit minerální usazeniny, které by pak měly jít očistit snadno kartáčkem. Nádržku nech ve vodě povolit do vychladnutí vody. K plísni se vrátíme na konci článku.
  4. Otři těsnění okolo pračky. Nevynechej žádný záhyb. Vylov všechny případné poklady z kapes. U pračky s předním plněním, kde je sklo, očisti sklo prostředkem na okna. 

  5. Zkontroluj a vyčisti filtr. Pokud jsou na něm též minerální usazeniny, zopakuj s ním to, co s nádržkou na prášek. (Filtr je obvykle ve spodní části pračky. Připrav si nějakou nádržku, kam odpustíš zbytkovou vodu. Mít po ruce hadr také nebývá na škodu.). Pravidelné čištění filtru předchází zanesení čerpadla. 
  6. Nakonec spusť ještě jeden cyklus na 90°C a místo pracího prášku přidej 200 g jedlé sody (soda bicarbona). Jedlá soda odstraňuje zápach a ještě jednou nám pračku šetrně vydesinfikuje. 

  7. Při tomto posledním cyklu ještě otři ještě pračku z vnějšku a vyluxuj prach okolo (tím předcházíš mj. i riziku požáru).

  8. Po skončení pracího cyklu nech pračku otevřenou, ať vyschne. Doporučuji nechávat pračku otevřenou pravidelně k vyschnutí. V zavřené pračce se snadněji objevují plísně. Žijeme v pásmu, kde vzdušná vlhkost je v pohodě, žádné tropy, takže otevřená pračka je dobrá prevence plísně.

Hotovo - pračka by měla být čistá a totálně bezpečná pro další praní.

 

A co ta plíseň?

Když se objeví plíseň, bývá to nejčastěji právě v nádržce na prací prostředky a většinou když používáme na praní prací gely. A taky aviváž. Vlhkost a lepkavost je ideální prostředí. V případě plísně doporučujeme použít sanytol nebo savo (já osobně používám raději savo). Nádržku vyjměte a namočte do roztoku s octem, vyčistěte, pak ještě jednou do roztoku se sanytolem nebo savem na plísně. Věnujte důkladnou pozornost i místu, kam se šuplíček na prášek zasouvá. Pokud jsou tam též usazeniny, namočte do horké vody s octem či kyselinou citronovou hadr, a ten nevyždímaný pak dejte do místa na šuplíček tak, aby se usazeniny mohly zvlhčit a šly pak lépe odstranit třeba zubním kartáčkem při ručním čištění. Pokud máte pocit nelibé vůně i z pračky a plíseň někde vidíte, nechte projet jeden desinfekční cyklus se savem proti plísním nebo sanytolem - bez prádla. Následně spusťte ještě cyklus s jedlou sodou, pro odstranění zápachu a případných zbytků desinfekce. 

A co sušička?

Ano, pokud máte sušičku, tu je potřeba čistit pravidelně též. Jak pro dobrou funkci a předcházení požáru, tak i pro sanitaci. O tom si povíme v dalším článku. :-)

 

Čistým plenkám z čistých praček zdar!

Vaše plenková Markéta 

Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách. 

 Pomohla jsem vám svojí prací? Můžete mě podpořit na Herhore. Moc děkuji. Markéta