Plenky a infekce močových cest u miminek

Plenky a infekce močových cest u miminek

Infekce močových cest (IMC) jsou nejčastějším typem infekce u dětí. Mohou se vyskytnout u dětí všech věkových kategorií, ale jsou nejčastější u dětí do 2 let. IMU jsou častější u dívek než u chlapců.

Jaké jsou nejčastější příčiny infekce močových cest u dětí?

Záněty močových cest jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi (zárodky), které se dostanou ze střev do močových cest. Mohou také vzniknout, když se bakterie nevyloučí z močového měchýře močením (často když dítě zadržuje moč příliš dlouho).

Jedním z faktorů, který může zvýšit riziko IMC u miminek, je používání plen. Pleny vytvářejí vlhké a teplé prostředí, které je ideální pro růst bakterií. Bakterie mohou proniknout do močového měchýře a způsobit infekci. Samotné pleny tak nezpůsobují infekci močových cest, ale určité faktory mohou zvýšit riziko, že se střevní bakterie množí rychleji (teplé, vlhké a málo prodyšné prostředí) a miminka v plenách jsou tak infekcí ohroženější, než starší děti bez plen. 

Co studie říkají?

Výsledky studií o vztahu mezi plenkami a IMU jsou nejednoznačné. Dvě studie nezjistily žádnou souvislost mezi typem používaných plen a rizikem vzniku IMU. Naproti tomu třetí studie zjistila, že používání plenek se SAP (superabsorbentní polymer) bylo významně vyšší u jedinců s IMU. Čtvrtá studie zjistila, že děti s IMU měly nižší frekvenci výměny plenek.

Co to znamená?

Je možné, že některé typy plen nebo některé způsoby používání plen mohou zvýšit riziko IMU, ale další studie jsou potřeba k potvrzení těchto zjištění.

Předpokládá se, že méně časté přebalování je příčinou infekce močových cest u dětí. Při nošení plenky se perineální oblast zvlhčuje močí, což umožňuje migraci bakterií z konečníku do zevního ústí močové trubice.

Jak můžeme děťátka před záněty močových cest chránit?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko IMU u svého miminka:

 • Pravidelně měňte plenky, zejména pokud jsou mokré nebo špinavé.
 • u dívek vždy dodržujte směr čištění od močového trubice ke konečníku (zepředu směr dozadu) - jakmile se čistící ubrousek dotkne konečníku, už ho znovu nepoužívejte na oblast genitálií
 • Učte své dítě, aby se samo vyprazdňovalo.
 • Pokud vaše dítě má příznaky IMU, jako je horečka, bolest břicha nebo časté močení, vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Jaké jsou příznaky zánětu močových cest u miminek

 • Příznaky IMU u miminek mohou být následující:
  • Horečka
  • Bolest břicha
  • Bolest při močení
  • Časté močení
  • Bolest při kojení nebo krmení z láhve
  • Neklid nebo plač

 

 • Pokud vaše dítě má některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

 

I když výsledky studií o vztahu mezi plenkami a IMU jsou nejednoznačné, je důležité dodržovat výše uvedené tipy, abyste snížili riziko IMU u svého miminka.

Výsledky studií o vztahu plenek a infekce močových cest jsou nejednoznačné. Některé studie naznačují, že používání plenek může zvýšit riziko infekce močových cest, zatímco jiné studie žádnou souvislost neprokazují. Je možné, že některé typy plen nebo některé způsoby používání plen mohou zvýšit riziko infekce močových cest, ale bylo by potřeba dalších studií k potvrzení těchto zjištění. Než se tak stane, můžeme dělat jako rodiče to nejlepší, co umíme, vzhledem k současnému stavu vědeckého poznání. 

 

 Zdroje - Studie o vztahu plenek a infekce močových cest

Autor, rok, typ studie, počet účastníků

 • Nuutinen et al., 1996, prospektivní studie případů a kontrol, 159 dětí
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8888914/

Závěr: Nepoužití plen u dětí do 12 měsíců věku významně snižuje riziko infekce močových cest, ale nebyla nalezena souvislost mezi typem používaných plen a rizikem infekce močových cest.

 • Fahimzad et al., 2010, prospektivní studie případů a kontrol, 59 dětí
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446007/

Závěr: Používání plenek se superabsorbentním polymerem (SAP) je spojeno s vyšším rizikem infekce močových cest u dívek do 2 let věku.

Logickým vysvětlením rozdílného výskytu IMC u dětí s různými typy plenek je nedostatečná ventilace v oblasti genitálií při používání superabsorpčních plenek. Hlavní zdroj UMC  je vzestupnou cestou a obvykle vzniká jako důsledek kolonizace periuretrální oblasti virulentním organismem, který následně získá přístup do močového měchýře. V superabsorpčních plenkách je vhodné prostředí pro přemnožení bakterií v důsledku neúplného odpařování moči, a tím je zajištěn zdroj infekce. Naproti tomu v pratelných bavlněných plenkách s prodyšnými svrchními kalhotkami se moč odpařuje rychleji.

 • Sugimura et al., 2009, kohortová studie, 128 dětí
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18648080/

Závěr: Děti s infekcí močových cest měly nižší frekvenci výměny plenek než děti bez infekce močových cest.