Evakuační zavazadlo BOB pro miminko

Každý se s nastalou situací vyrovnáváme po svém. Já potřebuji pro svůj klid vědět, že jsem připravena. Jakžtakž připravena. V mém případě to obvykle znamená, že mám napsaný seznam – tedy, že jsem se nad daným úkolem zamyslela a v případě potřeby mám po ruce pomoc. Normálně jsem spíš chaosářka.

Teď se nabízí zamyšlení nad tím, co s sebou případně vzít pro miminko v případě nutnosti evakuace. Jedna věc jsem totiž já sama, ale když mám děti, musím to promýšlet víc do podrobností. Nakonec - ono se to moc neliší od běžného odjezdu na víkend nebo na týdenní dovolenou. Ale trošku možná jo. Kdo to máte podobně, můžete se nad tím zamyslet se mnou. Nebudeme zaskočeni, ale budeme připraveni.   

Co je evakuační zavazadlo?

To je taška / batoh / kufr pro případ náhlého opuštění domácnosti. Jako matky takové malé evakuační zavazadlo balíme skoro na každou procházku ???? , protože obvykle musíme počítat s různými variantami (hlad, spánek, hraní, přebalení, pročurané dítě…). Říká se mu také BOB - Bug Out Bag. (překládám si to jako "taška na ústup, když spadne systém" - v češtině je tomu nejblíž evakuační zavazadlo)

V zavazadle jsou věci, které jsou nezbytné pro přechodné opuštění domova, které lze v okamžiku evakuace odhadnout na více než jeden den. Zavazadlo by mělo být prostorné a mělo by se dobře nosit. Já osobně s dětmi volím batoh na záda, protože tak mám volné ruce. Případně je také fajn kufr na kolečkách + na zádech mít dítě v nosítku.

Obvyklé množství věcí v zavazadle se počítá na 72 hodin, tj. na 3 dny. To je odhadovaný čas do místa, kde se nám dostane pomoci a doplnění zásob

Evakuační zavazadlo pro miminko

V různých příručkách pro přežití (specialisté na balení BOB jsou Američané, obvykle tam mají více vzrušení díky přírodním podmínkám) se doporučuje, aby miminko / batole mělo svoje vlastní zavazadlo. Nebudou se vám tak míchat věci vaše a dítěte. Navíc – je pravděpodobné, že do zavazadla dítěte polezete pro věci mnohem častěji, než do svého. Děti pořád něco potřebují.  Alternativou je přidělání zavazadla dítěte na vaše zavazadlo (v mém případě připnutí tašky pro dítě na můj batoh – třeba).

Každé zavazadlo vždy označte jménem, místem a telefonním číslem.

 

Co by BOB pro miminko měl obsahovat?

  1. Hygienické potřeby

    > to znamená pleny – v případě evakuace není čas na falešné hrdinství a bereme jednorázovky. Pokud jde o přesun na jiné místo, delší evakuaci, látkové pleny už se vyplatí zvážit, protože na místě může být obtížnější sehnat jendorázové hygienické pomůcky. Zatímco s látkovýma plenkama a MioFreshem „vyperete“ plenky v kýblu i s vodou z potoka… a dítě tam bude v čistém.
    Počet jednorázových plen - berte plenky na 3 dny +1 den rezerva, tj. cca 25 plen, pro novorozence 40 plen
    > vlhčené ubrousky – ať už jste jejich přítelem v běžném používání či nikoli, do evakuačního zavazadla bych je doporučila rozhodně přibalit. Hodí se na cestách na otření ručiček, obličeje, nahradí základní hygienu i pro dospělé
    > základní kosmetiku na ošetření plenkové oblasti – doporučila bych zinkovku a infadolan. Oboje užitečné i pro případné problémy ostatních členů rodiny.
    > kartáček na čištění zoubků
    > pokud dítě má a používá – dudlíky, klidně několik! A vemte dudlík, i pokud ho dítě zatím nepoužívá. Může se hodit. Vám, nebo nějakému plačícímu miminku ve vašem okolí.
    > pár klasických látkových plen, které můžete použít jako ručník, na otření apod.
    > látková žínka k namočení, případně látkové ubrousky, pokud používáte – dají se použít jako žínečky na otření kdekoli, kde bude voda
    > igelitové pytlíčky na špinavé oblečení, odpadky apod. 

  1. Oblečení

    > teplé a funkční oblečení, přizpůsobené roční době
    > fleecovým overalem nezkazíte nikdy nic, vatovanou kombinézou taky ne - obojí je super i na spaní venku
    > pokud děťátko nosíte, máte nejspíš doma na nošení i různé funkční oblečení kvůli vzájemnému pocení – moira, outlast, vlna/hedvábí, merino… tak to je přesně to oblečení, které sbalte s sebou. Cokoli, co bude dítě hřát i za mokra (takže merino, rozumíme si?)
    > obecně balte funkční věci, jako softshellky. Balte se trochu jako na vadr do lesa. Na spaní v noci venku. Protože realita může být jen lepší, ne?
    > čepice a nákrčník nebo kukla – hodí se i v létě, na spaní venku
    > teplé botičky pro nošence i chodiče, holínky jsou také ke zvážení podle roční doby 

  1. Léky

    > zabalte dítěti základní lékárničku
    * náplasti, obvazy, desinfekce (betadine)
    * framykoin (antibiotiková mastička, pokud ji máte v lékárničce)
    * kapky do očí a do nosíku
    * ruční odsávačka na zarýmované dítě, pokud ještě nesmrká samo
    * nurofen sirup pro děti
    * Enterol na průjmy
    * carbosorb živošišné uhlí – je skvělé i při případné otravě (dítě sní, co nemá – vždy by mělo být součástí batolecí lékárničky)
    * další léky dle vlastní situace v rodině – každý máme něco… 

  1. Potraviny

    > 4 l pitné vody
    > lahvička či hrníček, že kterého umí dítě pít
    > pokud dítě je na UM, tak bez přemýšlení kempingový vařič a ešus na ohřátí vody na přípravu UM. A ohřejete v tom i vodu na kaši, skleničku s přesnídávkou... Kempingový vařič najdete v outdoorových prodejnách, můj oblíbený Hanibal, nebo třeba Hudy, ale i Decathlon + přibalte zapalovač na zapálení vařiče. Vařič se hodí i na ohřátí vody na kaši, uvaření těstovin pro dítě, uvaření kávy pro vás.
    Stačí malá 100 g bomba, pokud bych měla s sebou miminko na UM, vzala bych 200 g – čistě pro jistotu.
    inspirace třeba tady - https://www.hanibal.cz/varice-kartuse/
    > pokud je dítě na UM, lahvičky a savičky, vč. kartáčku k čištění
    > mističku a lžičku pro dítě, v které připravíte kaši nebo jídlo na krmení
    > nepromokavý bryndák (ušetří při krmení oblečení)
    > jídlo na 3 dny -  jednorázové přesnídávkové kapsičky, instatní kaše, sušenky – cokoli, co bude vaše dítě jíst.
    > nějaká dobrůtka na zlepšení nálady nebo jako úplatek (známe to – úplatky, úplatky, úplatky, aneb ani tady není čas na falešná hrdinství) – jablíčko, ovocná tyčinka, kukuřičné křupky… 
  1. Spaní

    > fusak na spaní
    > deka a případně polštářek
    > nepromokavá podložka na přebalování / hraní
    > oblíbený plyšáček či usínací hračka, pokud dítě má
    > oblíbená knížka
    > hračka na zabavení (něco, jako když jdete na dlouho někam čekat, třeba na úřad nebo k doktorovi… znát to)
    > a případně starší telefon se staženými pohádkami + nabíječka (pokud bude kde ho nabít)
  2. Doklady

    > kopie rodného listu dítěte
    > kartička pojišťovny
    > očkovací průkaz
    > pas či občanský průkaz – zkrátka cestovní doklad
    > tohle klidně může být ve složce ve vašem zavazadle s vašimi dokumenty, jen na to nezapomeňte 
  1. Identifikace dítěte

    > permanentní fixku na napsání telefonního čísla na ruku dítěte
    > zalaminovaná identifikační kartička se jménem dítěte a telefonním číslem na rodiče. Ještě lepší je zalaminovaná kartička, kde je fotka a jméno dítěte a fotka a jména i rodičů + telefony. V případě ztracení dítěte to může pomoc k vzájemnému nalezení (hledání rodičů podle fotky) a následné identifikaci, že je to opravdu vaše dítě
    > není k zahození také papírová Ztracenka, kterou dáte dítěti kolem ručky a na ní napíšete jméno a telefonní číslo
     

Dobrý nápad je zabalit si jednotlivé sekce do modulů, takže v tašce / batohu si pak udržíte přehled kdykoli a kdekoli.

Já sama nepociťuji potřebu si ty věci balit předem - stačí mít seznam a promyšelené, co chceme vzít a zabalené je to během 15 minut. Důležité je mít jen ve spíži to jídlo - to nemusí být úplně obvyklá položka v každé domácnosti. A jako látkařky taky nemusíme mít úplně po ruce jednorázové plenky a třeba vlhčené ubrousky. Takže to chce prostě se nad tím na chvíli zamyslet a připravit si plán. A bude to jako s deštníkem - když si ho vezmu, je to pojistka, že nebude pršet. 

 Tady si můžete seznam stáhnout přímo jako excelovskou tabulku a upravte si ho podle sebe. 

Evakuační seznam na A4 ke stažení v PDF 

Jsme v bezpečí. 

Jako celoživotní skaut cítím jen potřebu být připravena i na nepřipravitelné. Ostatně - o tom je celé mateřství a rodičovství. 

Vaše 

PS: Pokud vás ještě něco důležitého napadne, napište mi - doplním.

 

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

     

 

    

 

Blog latkovky.cz - další články