Bezplenková komunikační metoda

Nově jsme rozšířili nabídku pro rodiče, kteří praktikují bezplenkovou komunikační metodu.

Bezplenkový nočníček můžete používat jak na doma, tak na cestování. Je dostatečně široký a hluboký.

Rozšiřujeme tak bezplenkovou nabídku, ve které máme minimální plenky od Petit Lulu a tunýlky na minimální plenu.

Pokud chcete vědět o bezplenkové komunikační metodě více, doporučuji knihu Bez plenky – možná, že díky ní lépe porozumíte svému miminku a pochopíte jeho nespokojenost a pláč jako signál „mami, chci čurat!“. 

Pro naši evropskou kulturu je hlavně mentálně těžké přijmout, že by miminko snad mohlo signalizovat, že chce čurat, nebo dokonce, že by miminko dokázalo vědomě ovládat svěrače! Často se setkáte s tím, že vám i lékař bude tvrdit, že to není možné. Ale kdo ty předsudky odhodil a zkusil, potvrdí, že celá evropská teorie o nočníku a schopnosti ovládat vědomě svěrače až od určitého věku, je chybná  . 

Nebojte se to zkusit! (a neznamená to, že dítě se nikdy nevyčurá do plenky… no, zkuste tu knihu, otevře se vám nový svět!)

Zkuste přestat poslouchat, co vám říká okolí (že to miminko nedokáže, že ho předčasně učíte něco, na co není zralé) a poslouchejte svoje děťátko. Když začínáte, zkuste to po probuzení – miminko často po probuzení přirozeně vydává signál a chce se vyčurat.

Od kdy je bepleková metoda vhodná?

Od samého narození. Tato „metoda“ vlastně žádnou metodou není. Využívají ji přirozeně maminky z tzv. primitivních kultur, kde se plenky nepoužívají. Přirozená hygiena kojenců využívá instinktu novorozeného miminka být v čistém a suchém prostředí

Schopnost být kontinentní, tedy udržet moč a signalizovat potřebu, mizí, pokud není upevňována, okolo 4. – 6. měsíce.

Dítě se pak stává naučeně inkontinentní až do doby, než po něm začneme požadovat – v kuturně daném věku -, aby začalo svoje svěrače zase ovládat. Mimochodem – ten kulturně daný věk se dnes o dost posunul. Dneska už jsou „normální“ i 3 leté děti, které vylučují do plenky. Nemálo dětí používá plenku místo záchodu na kakání ještě klidně až do předškolního věku (o plenku si pak dítě řekne krásnou výslovností). Nejde o nějakou zralost či nezralost, ale o kulturně podmíněné chování (čili, jak moc společnost nějaké chování toleruje či netoleruje).

Vidíte v tom, jak je to vlastně nelogické? Nevyhovíme zpočátku miminku, abychom mu poskytli čistou plenku, takže ho naučíme ignorací jeho potřeby učurávat do plenek. A pak po něm chceme, aby začalo čurat zase na nočník, protože v naší společnosti se určila kulturně hranice, kdy je už na to dost „velké“…

Znamená to, že vůbec miminko nemá plenky?

Ne, 100% úspěšnost je spíš výjimečná (a je to normální). Miminko – v našich podmínkách – musí mít nějaku pojistku (nemáme tu hliněné podlahy a nepohybujeme se celý den polonazí venku), která nehodu zachytí. K tomu je dobrá miminální plenka, kterou snadno na čurání odklopíte a zase zasunete (takže vás nezdrží balením). I v kulturách bez plenky se stává, že miminko počurá matku, když ta nevěnuje dítěti pozornost ????

Co mi pomůže, když to budu chtít zkusit?

Můžete využít zpočátku třeba časování – miminka čurají často po probuzení. Nebo obecné signály –  miminko se pouští od prsu při kojení, v šátku se začne kroutit, ztuhuntí a „zahledění se“ následované úlevou….

Časem zjistíte, že "nějak" víte, že miminko potřebuje čurat – budete mít takový pocit, že miminko musí. Doporučuji ho poslechnout :-). Miminko oblékejte tak, aby bylo pro vás i pro něho snadné ho dát vyčurat - ať nemusíte moc svklékat a moc s miminkem zbytečně manipulovat. Zkuste třeba jen minimální plenku a ponožky s návleky na nožky. 

Mám podobnou osobní zkušenost s volnou menstruací - je to taky něco, o čem nám naše západní kultura říká, že není možné (nemůžeš ovládat, jak z tebe vytéká menstruační krev, přece!). Jenže... ono to jde ovládat.

Hodně vám také pomůže nošení v šátku – snáz se na svoje miminko vyladíte. Bezplenkovka neznamená, že se budete točit jen kolem miminka, lépe si ale navzájem porozumíte. Budete překvapení, že miminko skutečně dokáže svoji potřebu čurat na nějakou dobu odložit. A že stejně, jako dokáže dát najevo miminko hlad, dokáže dát najevou i že se mu chce čurat nebo kakat. Šestiměsíční „bezplenkové“ miminko počká klidně 20 minut, než ho dáte vyčurat. To vůbec neodpovídá tomu, co se u nás učí o nočníku, že?

Navíc - jako bonus -, vzájemné porozumění mezi rodičem a dítětem snižuje potřebu dítěte výrazně si o naplnění svých potřeb říkat pláčem

A moje zkušenosti?

Bezplenkovka nám šla krásně se 3 ze 4 dětí. To jedno, výjimka, signalizovalo vždy až PO vykonání potřeby – takže jsme přebalovali ihned po vyčurání. Byla to taková upravená přirozená hygiena kojenců, která je mi po všech těch letech jako koncept péče o dítě vlastně nejbližší. 

S více dětmi jsem neměla problém být napojená i na miminko, ale pravidelně jsem se odpojovala večer, se začátkem „přechodu do režimu spánku“ s dětmi. Úderem 18 hodiny, když u nás začínala večeře, úklid, koupání a ukládání, odpojovala jsem se, nebo ikdyž jsem věděla, nebylo v mých silách hned vyhovět miminku, protože jsem zrovna vytahovala z vany mokrého sourozence. Takže jsem si musela ohlídat, aby skutečně miminko mělo večer plenku pojistku.

Bezplenkovka má svoje dobré dny a dny, kdy se to nedaří. Obvykle v době nemoci nebo v době, kdy si děťátko upevňuje nové znalosti, jdou signály stranou. Když budete se svým děťátkem synchronizovaná, zvládnete v klidu i tato období. Cílem je vždy spokojené miminko a maminka v pohodě. Ne, aby bylo miminko bez plínek první v okolí ;-).

Přeji vám odvahu zkusit to i bez plenky!

 BKM – bezplenková komunikační metoda je něco, co intuitivně víme a známe, jen jsme to pod nánosem civilizace zapomněli a teď o tom říkáme, že to není možné. Ale ono to je možné - i přebalování podle potřeby miminka je naše civilizační modifikace bezplenkové komunikační metody <3 

Bezplenkové potřeby zakoupíte u nás v e-shopu Látkovky.cz

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Pokud vám moje práce pomáhá, můžete mě pozvat na kafe a podpořit moji práci.

 

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

Čištění pračky 

.

Kolik stojí vyprání pračky s plenkami? .  

 

Blog latkovky.cz - další články


Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách. 

Pomohla jsem vám svojí prací? Můžete mě podpořit na Herhore. Moc děkuji. Markéta