Novinky

Údržba moderních látkových plen
Údržba moderních látkových plen

Článek se připravuje...

Dočasně prosím čerpejte informace o péči a údržbě na níže uvedeném obrázku, kde jsou shrnuty základní informace.

 

látkovky.cz (2)_1

V případě dotazů či nesrovnalostí mě neváhejte kontaktovat na jana@latkovky.cz

nebo na tel. 728 327 283.

Děkuji :-)

Jana

Číst článek
Chci to zkusit! Aneb jak začít s látkováním?
Chci to zkusit! Aneb jak začít s látkováním?

 

Rozhodli jste se, že byste to rádi zkusili. Že látkování je možná ta pravá cesta pro Vás a Vaše dítě. Ale nevíte jak začít? Nabídka je příliš široká a nevíte z čeho vybírat?

Nebojte, nejste v tom sami. I já pár let zpátky, když jsem začínala, jsem z toho byla trochu rozpačitá. Nebo trochu víc. Kolik čeho potřebuju, na co je tohle a na to támhleto? Nicméně jakmile se dostanete přes základ, pochopíte, že je to stále to samé dokola. Všichni výrobci opakují stále to samé, jen sem tam přijdou s nějakou novou vychytávkou.

Co chceme od plenky? Aby byla dostatečně savá a aby uchránila svrchní oblečení dítěte, tj. aby byla nepromokavá.

Obecně máme v látkování DVĚ možnosti:

 • savou a nepromokavou vrstvu oblékáme zvlášť
 • savou a nepromovakou vrstvu oblékáme v jednom kusu, tzv. plenkové systémy

Níže v bodech rozepíšu v krátkosti jaké jsou obecně možnosti.

1) Savá a nepromokavá vrstva zvlášť

(potřebujete zhruba 5-8 svrchních kalhotek a cca 15-20 ks savých plenek):

 • svrchní kalhotky

- zajišťují, že plena nepromokne

- různé materiály: nejčastěji PUL (polyurethan), dále vlna (merino) či flís (100 % polyester)

- různé střihy: klasický na zapínání vpředu (na suchý zip / patentky), se zapínáním na bocích, natahovací 

- při jednotlivých přebaleních měníte pouze savou vrstvu, svrchní kalhotky berete čisté pouze při znečištění od stolice nebo když začnou být cítit

Veškerou nabídku svrchních kalhotek naleznete na našem e-shopu pod TÍMTO ODKAZEM

 •  savá vrstva

- čtvercová plena - klasika našich maminek a babiček, která ale i v dnešní době má své moderní pojetí. Nejlevnější varianta

- vícevrstvá plena (prefold) - vylepšená čtvercová plena s lepšími savými vlastnostmi

- tvarovaná plena (preflat) - objev posledních pár let. Naprosto štíhlá skvělá plenka, objemově podobná jednorázovce. Je však nutné ji sepnout snapi sponkou (více info o snapi sponce níže)

- vkládací plena - i vkládací plenu lze použít jako samostatnou savou vrstvu (například u malinkých dětí) či jako element pro doplnění jakékoliv jiné plenky

- kalhotková plena - doporučuji zejména pro použití na noc. Jsou extrémně savé, ale savost je vykoupena objemem (dělají větší zadeček)

Veškerou nabídku savých vrstev naleznete na našem e-shopu pod TÍMTO ODKAZEM

2) Vše v jednom kusu - plenkové systémy

(potřebujete zhruba 15-20 ks):

(teď se prosím neděste, bude to o zkratkách z angličtiny, ale nejedná se o nic složitého)

- AIO - z anglického all-in-one. Plenka vše v jednom, savá a nepromokavá část k sobě na pevno přišitá, nejdou jedna od druhé oddělit. Nejjednodušší, ale zároveň nejnákladnější varianta

- Kapsová plena - plenka s kapsou, do které si můžete zvolit jakoukoliv savou část - vkládačku, čtverec, vícevrstvou plenu. Některé jsou prodávané s výplní a jiné bez

- SIO / AI2 - z anglického snap-in-one neboli all-in-two. Nejkomplexnější kategorie, kdy každý výrobce může tento systém pojmout trochu jinak. Existuje jich opravdu velké množství, vždy doporučuju číst popisek daného produktu pro lepší orientaci. Obecně jde o to, že plena se skládá ze dvou kusů, tj. svrchní a savé části, které k sobě pasují například patentkem. Drtivá většina systémů různých značek jsou však kompatilní se značkami jiných systémů!

Veškerou nabídku plenkových systémů naleznete na našem e-shopu pod TÍMTO ODKAZEM

3) Doplňky

V doplňcích bych ráda zmínila především separační vrstvu (neboli separační plenu). Ta slouží především k tomu, aby Vám usnadnila práci při manipulaci s výkaly (jednorázovou můžete vyhodit, doporučuji především u novorozených a plně kojených dětí, které mají vaječinu - řídkou stolici). Dále je skvělá v tom, že separuje vlhkost a díky tomu je zadeček miminka v suchu stejně tak, jako slibují výrobci produktů jednorázových. Separační plenky jsou buď jednorázové (bambusové, viskózové, celulózové) nebo znovu použitelné - pratelné (flísové). Záleží na Vás, které variantě dáte přednost a jestli vůbec. Některé maminky pro své děti separační plenky nevyužívají vůbec.

Dalším důležitým doplňkem je snapi sponka, kterou vyžijete především budete-li používat např. vícevrstvé či čtvercové pleny na různé sklady, kalhotkové plenky na snapi sponku nebo tvarované pleny (tzv. "preflaty"). Slouží k fixaci plenky a nahrazuje dříve používaný zavírací špendlík.

A jak tedy začít?

Pro začátek Vám doporučuji začít postupně, kupte si co Vám padne do oka, pár kousků a uvidíte. Vyzkoušejte, který materiál nebo provedení se Vám líbí a Vašemu dítěti padne

Na plné látkování doporučuji mít k dispozici alespoň 15-20 denních přebalení a 5 přebalení na noc za předpokladu, že budete prát pleny jednou za 2-3 dny.

Jednotlivé varianty mezi sebou můžete snadno kombinovat (není nutné jít například JEN cestou AIO nebo JEN čtverců).

Pleny se perou jednou za 2-3 dny!

Pokud byste měli zájem o podrobnější informace, můžete si se mnou domluvit on-line či osobní konzultaci ZDARMA, na které s Vámi ráda proberu veškeré možnosti.

Těším se, že Vás brzy přivítáme do našeho látkovacího týmu!

Vaše Jana z Látkovek

Číst článek
Merino Disana - předobjednávka zima 2024/2025
Merino Disana - předobjednávka zima 2024/2025

Hledáte pro své děti kvalitní, ekologické a funkční oblečení, které je vhodné pro chladné a proměnlivé počasí? Tak to pro Vás máme skvělou zprávu! Německá značka Disana, která se specializuje na výrobu oblečení z merino a vařené vlny, právě představila svou novou kolekci podzim-zima 2024/2025, která je plná krásných a praktických kousků pro miminka i starší děti.

Merino vlna je přírodní materiál, který má mnoho výhod. Je jemná, prodyšná, antibakteriální, reguluje teplotu a vlhkost, a navíc je z ekologických farem, které dodržují nejpřísnější standardy pro organické materiály GOTS. Vařená vlna je zase odolná, voděodpudivá, pružná a hřejivá. Oblečení značky Disana je navíc vyráběno s pečlivým ohledem na detail a s důrazem na trvanlivost a jednoduchý, ale funkční design.

V nové kolekci podzim - zima 2024/2025 najdete například merino bundičky se zipem, které jsou ideální pro vrstvení a procházky v chladnějším počasí. Jsou dostupné v různých velikostech a barvách, jako je modrá Pacific, vínová Cassis nebo šedá Anthrazit. Skvělé jsou také merino svetříky se vzorem Aran, které jsou stylové a pohodlné. Merino kamaše a overaly jsou  zas skvělé na doma i na ven. A samozřejmě nezapomínáme ani na doplňky, jako jsou rukavice, čepice, čelenky nebo deky z merino a vařené vlny, které vás a vaše děti zahřejí a ochrání.

KATALOG DISANA PODZIM-ZIMA 2024/2025 NALEZNETE KE STAŽENÍ NA TOMTO ODKAZU

(případně mě můžete kontaktovat na e-mail jana@latkovky.cz a já Vám obratem katalog zašlu)

A jak to celé funguje?

Pokud si přejete objednat v rámci předobjednávky, prosím zašlete nám do e-mailu jana@latkovky.cz seznam objednávaného zboží (tj. číslo zboží, požadovaná velikost a barva), Vaše jméno, příjmení a telefonní kontakt.

Uzavírka této předobjednávky je u nás na Látkovách do konce února - tedy 29.2.2024. Po tomto datu Vám vystavíme zálohovou fakturu na 50 % celkové částky, kterou je nutné uhradit nejpozději do 7.3.2024

Zboží bude doručeno nejdříve v polovině července 2024. Po jeho doručení k nám Vás budeme kontaktovat, budete požádáni o doplacení zbylé částky a objednávka Vám bude v co nejbližším možném termínu doručena.

 

 

Číst článek
Povánoční výprodej plen
Povánoční výprodej plen

Rok 2023 byl pro svět látkových plen velmi náročný. Od začátku covidu, přes lockdowny, až po současnou ekonomickou krizi, byl svět látkových plen vystavený turbulencím, které mnohé značky i e-shopy strhly dolů.

Jsem moc ráda, že Látkovky všechno ustály a podařilo a daří se dělat potřebné změny

Jednou ze změn je také rozloučení se se značkami, které už dál nemůžeme doskladňovat - protože jejich výrobci ukončili činnost, nebo se změnily podmínky tak, že už to pro nás není udržitelné. 

Ná Látkovkách jsem vždycky nabízela plenky, kterým jsem 100% věřila a za jejichž kvalitou jsem byla ochotná stát a bez problémů řešit případné reklamace (kterých ale - když se podívám do statistik) bylo opravdu zanedbatelné minimum. Možná i proto, že se snažím i edukovat ohledně praní - a už se nestává, že by přišly plenky "sežrané čpavkem" z praní na 30. No, dobře - letos se to teda zase po 10 letech stalo. Jak taková plenka praná dlouhodobě na 30 stupňů vypadá, se můžete podívat na reelsech na instagramu Látkovek.

Značky, s kterými se na Látkovkách loučíme:

Totsbots (UK)

Blueberry (USA)

FOX plenky (CZ)

Majab (CZ)

Ellas House (CZ)

Popolini (A)

Unuo (CZ)

Bambinomio (UK)

Cotton babies (USA)

Close parents (UK)

Grovia (USA)

Nora (UK)

Petitlulu (CZ)

 

Většina z nich jsou moje srdcovky - s bambinomio, Totsbots a Blueberry jsem začínala jako s těmi nejúžasnějšími hi-tech plenkami látkovat prvorozené dítě, které už jde k maturitě. Tak dlouhou cestu jsem společně ušli. 

Vy teď máte možnost si tyhle ikonické plenky, které máme po pár kouscích, právě pořídit.

A my se pak budeme moci věnovat novým značkám, které na trhu jsou živé a budeme je moci pravidelně doskladňovat a zabezpečit kontinuitu. 

Rok 2023 byl pro látkové pleny velmi turbulentní.

Nechť je rok 2024 rokem znovuzrození pro látkové pleny i pro Látkovky!

 

Vaše Markéta

 

 Pokud ti moje práce pomáhá, můžeš mě podpořit odběrem ve formě jednoho virtuálního kafe měsíčně na platformě Herohero. Díky tomu budu moci pokračovat v Látkovkách.  

Tento text i jeho části podléhají autorským právům. Díky, že ctíte autorské právo a respektujete vynaloženou energii, která za blogem Látkovky.cz stojí. V případě zájmu o spolupráci se mi, prosím. ozvěte. Děkuji. Markéta, Látkovky.cz

Pokud vám moje práce pomáhá, můžete mě pozvat na kafe a podpořit moji práci.

 

Další články, které by vás mohly zajímat:

 

Čištění pračky 

.

Kolik stojí vyprání pračky s plenkami? .  

 

Blog latkovky.cz - další články

  

Číst článek
Plenky a infekce močových cest u miminek
Plenky a infekce močových cest u miminek

Plenky a infekce močových cest u miminek

Infekce močových cest (IMC) jsou nejčastějším typem infekce u dětí. Mohou se vyskytnout u dětí všech věkových kategorií, ale jsou nejčastější u dětí do 2 let. IMU jsou častější u dívek než u chlapců.

Jaké jsou nejčastější příčiny infekce močových cest u dětí?

Záněty močových cest jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi (zárodky), které se dostanou ze střev do močových cest. Mohou také vzniknout, když se bakterie nevyloučí z močového měchýře močením (často když dítě zadržuje moč příliš dlouho).

Jedním z faktorů, který může zvýšit riziko IMC u miminek, je používání plen. Pleny vytvářejí vlhké a teplé prostředí, které je ideální pro růst bakterií. Bakterie mohou proniknout do močového měchýře a způsobit infekci. Samotné pleny tak nezpůsobují infekci močových cest, ale určité faktory mohou zvýšit riziko, že se střevní bakterie množí rychleji (teplé, vlhké a málo prodyšné prostředí) a miminka v plenách jsou tak infekcí ohroženější, než starší děti bez plen. 

Co studie říkají?

Výsledky studií o vztahu mezi plenkami a IMU jsou nejednoznačné. Dvě studie nezjistily žádnou souvislost mezi typem používaných plen a rizikem vzniku IMU. Naproti tomu třetí studie zjistila, že používání plenek se SAP (superabsorbentní polymer) bylo významně vyšší u jedinců s IMU. Čtvrtá studie zjistila, že děti s IMU měly nižší frekvenci výměny plenek.

Co to znamená?

Je možné, že některé typy plen nebo některé způsoby používání plen mohou zvýšit riziko IMU, ale další studie jsou potřeba k potvrzení těchto zjištění.

Předpokládá se, že méně časté přebalování je příčinou infekce močových cest u dětí. Při nošení plenky se perineální oblast zvlhčuje močí, což umožňuje migraci bakterií z konečníku do zevního ústí močové trubice.

Jak můžeme děťátka před záněty močových cest chránit?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko IMU u svého miminka:

 • Pravidelně měňte plenky, zejména pokud jsou mokré nebo špinavé.
 • u dívek vždy dodržujte směr čištění od močového trubice ke konečníku (zepředu směr dozadu) - jakmile se čistící ubrousek dotkne konečníku, už ho znovu nepoužívejte na oblast genitálií
 • Učte své dítě, aby se samo vyprazdňovalo.
 • Pokud vaše dítě má příznaky IMU, jako je horečka, bolest břicha nebo časté močení, vyhledejte lékařskou pomoc.

 

Jaké jsou příznaky zánětu močových cest u miminek

 • Příznaky IMU u miminek mohou být následující:
  • Horečka
  • Bolest břicha
  • Bolest při močení
  • Časté močení
  • Bolest při kojení nebo krmení z láhve
  • Neklid nebo plač

 

 • Pokud vaše dítě má některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

 

I když výsledky studií o vztahu mezi plenkami a IMU jsou nejednoznačné, je důležité dodržovat výše uvedené tipy, abyste snížili riziko IMU u svého miminka.

Výsledky studií o vztahu plenek a infekce močových cest jsou nejednoznačné. Některé studie naznačují, že používání plenek může zvýšit riziko infekce močových cest, zatímco jiné studie žádnou souvislost neprokazují. Je možné, že některé typy plen nebo některé způsoby používání plen mohou zvýšit riziko infekce močových cest, ale bylo by potřeba dalších studií k potvrzení těchto zjištění. Než se tak stane, můžeme dělat jako rodiče to nejlepší, co umíme, vzhledem k současnému stavu vědeckého poznání. 

 

 Zdroje - Studie o vztahu plenek a infekce močových cest

Autor, rok, typ studie, počet účastníků

 • Nuutinen et al., 1996, prospektivní studie případů a kontrol, 159 dětí
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8888914/

Závěr: Nepoužití plen u dětí do 12 měsíců věku významně snižuje riziko infekce močových cest, ale nebyla nalezena souvislost mezi typem používaných plen a rizikem infekce močových cest.

 • Fahimzad et al., 2010, prospektivní studie případů a kontrol, 59 dětí
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446007/

Závěr: Používání plenek se superabsorbentním polymerem (SAP) je spojeno s vyšším rizikem infekce močových cest u dívek do 2 let věku.

Logickým vysvětlením rozdílného výskytu IMC u dětí s různými typy plenek je nedostatečná ventilace v oblasti genitálií při používání superabsorpčních plenek. Hlavní zdroj UMC  je vzestupnou cestou a obvykle vzniká jako důsledek kolonizace periuretrální oblasti virulentním organismem, který následně získá přístup do močového měchýře. V superabsorpčních plenkách je vhodné prostředí pro přemnožení bakterií v důsledku neúplného odpařování moči, a tím je zajištěn zdroj infekce. Naproti tomu v pratelných bavlněných plenkách s prodyšnými svrchními kalhotkami se moč odpařuje rychleji.

 • Sugimura et al., 2009, kohortová studie, 128 dětí
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18648080/

Závěr: Děti s infekcí močových cest měly nižší frekvenci výměny plenek než děti bez infekce močových cest.

 

Číst článek
Soutěž o Bumblito čelenku a Smart Bottoms pytlík

Ahoj,

na Facebooku Látkovky máme pro vás soutěž o čelenku a pytlíček Bumblito - a aby ani robátko nepřišlo zkrátka, tak i senzační savou vkládačku Smart Bottoms (velikost dle vašeho výběru).

Co je k tomu potřeba? 

1. lajk videu na FB Látkovky.cz (a být fanouškem)

Facebook

2. komentář, co vás zaujalo na Smart Bottoms, nebo proč vás nezaujaly

Facebook

Termín je do pátku 21. ledna 22 hodin.

Užijte si to!

 

Číst článek
Objednávka Smart Bottoms - Cosmo & Blown Away

Předobjednávka nových vzorů je možná do pondělí 17. ledna na našem webu pro hromadné objednávky modernipleny.cz.

Předpokládané zaslání k vám bude v týdnu 24-28. 1.

U předobjednávek a hromadných objednávek si můžete i tentokrát užít slevu. Díky, že nakupujete s námi!

 

Číst článek
Black Friday u nás
K Black Friday máme rozporuplné postoje. Neděláme nikdy slevy "jen jako". A vzhledem k maržím na plenkách neděláme slevové akce vlastně vůbec moc často - jinak bychom se nemohli na trhu udržet 15 let. Nemáme Látkovky.cz jen jako koníček, je to opravdová práce na plný úvazek se vším všudy.
 
Na druhou stranu potřebujeme uklidit před koncem roku ve skladu. a uvolnit místo a peníze na novinky.
 
Takže vám nabízíme takový black friday víkend na Látkovkách. Slevy jsou už zadané přímo - základní sleva je 5% a na vybrané věci je větší, třeba 35% na Kibi, nebo 50% na osušky Cuddledry. A taky potřebujeme provětrat poličky s kosmetikou, takže u nás najdete slevu na kosmetiku Anela, Šiva, Saloos i Eoné.
 
 
A největší radost - kromě toho, že si u nás nakoupíte - nám uděláte, když se podělíte o referenci na Látkovky s přáteli (a třeba s Facebookem i Googlem) ❤ Děkujeme!
 
Číst článek
Objednávka Disana na přání

Naši milí,

až do úterka máte možnost objednat si výjimečně něco ze skladovek z vlněného oblečení rodinné firmy Disana. Je to čistý luxus (a u nás se vždy v pohodě dědil). Nejoblíbenější byly lacláče pro naše notorické noční odkopávače. Tak kdybyste něco chtěli, neváhejte do úterka zaklikat ve formuláři.

A protože se blíží Látkovkám 15. narozeniny, tak vám na faktuře přidám ještě slevu 10%.

Doručení se stíhá pod stromeček (a že to je zrovna dárkový materiál).

Tabulky velikostí s rozměrama jsou většinou přiložené ke stažení v PDF. Kdyby cokoli, ptejte se. Díky, Markéta

 

ODKAZ NA OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ:
https://forms.gle/VysExEnbi841RY9E9

 

Číst článek
Kosmetika Anela - sleva 10%
 

Rádi bychom pro vás objednali novou várku kosmetiky Anela - takže potřebujeme pomoc s vyčištěním skladu! Akce platí do...

Zveřejnil(a) Latkovky.cz dne Úterý 10. listopadu 2020
Číst článek
Nahoru
50 položek celkem